Winst door samenwerking
In onze blogs hebben we vaker aandacht besteed aan de komst van Wabo. Het is dan ook een hot issue. Gemeenten zijn druk bezig met de voorbereidingen. Verordeningen en mandaatbesluiten worden aangepast, ICT systemen getest. Ook ik ben druk bezig geweest met het helpen aanpassen van de legesverordening. Want ja, als de wet daadwerkelijk op 1 juli in werking treedt moet je nu orde op zaken stellen! Wat mij vooral van belang lijkt: hoe kan je deze wet nu gebruiken om als organisatie optimaal te gaan werken?
Verbeterde dienstverlening
Belangrijke doelstelling van de wet is om de dienstverlening te verbeteren, zowel op het gebied van vergunningverlening als van handhaving. Ook zonder de Wabo zijn er middelen om dit doel te bereiken. Een klein aantal gemeenten experimenteert met de bestaande coördinatiebepalingen. Of de Wabo al dan niet nodig is, staat nu echter niet meer ter discussie. De Wabo komt er sowieso. Ik denk dat voor het bereiken van verbeterde dienstverlening, samenwerking anders moet worden ingericht. Er moet integraler worden gewerkt: binnen een organisatie maar ook daarbuiten met andere organisaties. Ik merk dat er hard wordt gewerkt aan het oprichten van samenwerkingsverbanden en omgevingsdiensten. Inmiddels is ook de eerste officiële regionale uitvoeringsdienst opgericht: de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid. Ik kan mij voorstellen dat bij het oprichten van een nieuw samenwerkingsverband vele vragen rijzen. Hoe moet de samenwerking eruit zien, hoe ver wil je als gemeente gaan met het uitbesteden van taken en hoe ver moet je eigenlijk gaan?
Niveau van samenwerking
Het wordt dus belangrijk om te bepalen wat het niveau van samenwerking moet zijn. Ik heb gemerkt dat gemeenten terughoudend zijn over het uitbesteden van taken. De Eerste Kamer hecht waarde aan de autonomie van de gemeenten, reden om de invulling van samenwerking aan gemeenten en provincies over te laten. Maar dat op een ander niveau moet worden gewerkt lijkt mij duidelijk. Wat is dan de ideale vorm? Ik denk dat dit de komende maanden, zo niet jaren, zal moeten blijken uit ervaringen. Maar juist daarom is het goed om hier als bestuursorgaan nu over na te denken en met elkaar ervaringen uit te wisselen.
Winst door samenwerking?
Ik ben van mening dat dit het moment is om behalve de juridische aspecten van de Wabo verder te denken. Samen met de werkgroep Wabo organiseer ik een themabijeenkomst: Wabo winst door samenwerking! Ik hoop meer inzicht te krijgen in de werking van de huidige regionale milieudiensten. En wat zijn eigenlijk de ervaringen van gemeenten die bezig zijn met coördinatie? Ook denk ik dat er manieren zijn om als gemeente taken uit te besteden, zonder dat dit de autonomie van je organisatie aantast. Ik ben benieuwd wat de sprekers daarover te zeggen hebben en niet geheel onbelangrijk; de aanwezige gemeenten en provincies.
//Mijn idee is, dat winst kan worden behaald door samenwerking. Maar elke organisatie is uniek.//
En een pasklaar antwoord wat de beste vorm van samenwerking is, heb ik nog niet…Meer informatie over onze themabijeenkomst is te vinden op
www.eiffel.nl/wabo.
Reacties
Hallo Corine, In een inmiddels grijs verleden heb ik onderzoek gedaan naar en gepubliceerd over succesvolle samenwerking tussen ondernemingen. Daaruit zijn een paar eenvoudige spelregels naar voren gekomen,die mogelijk ook voor jouw problematiek:
1. Er moet een gemeenschappelijk belang zijn, dit wil zeggen een win-winsituatie. Beide partijen moeten er voordeel bij hebben.
2. Je moet nooit samenwerken op die thema's waarop je concurreert in de markt of je je wilt onderscheiden. Dan ga je elkaar voor de voeten lopen.
3. Het belang van de samenwerking moet voor beide partijen relatief even groot zijn. NIet voor de ene partij een hoofdzaak en voor de andere partij een bijzaak. Dat geeft teveel disbalans.
Leo Euser | 19 mei 2010